A ülevaade

B elemendid

C printsiibid

lõputöö


C10 » 1 » 2 » 3 »

2 Tasakaal ja ühtsus

Sümmeetriline tasakaal

Sümmeetria — terviku asetus, kus teljest või keskpunktist võrdsel kaugusel olevad osad on ühetaolised, peegeldavad teineteist; vormi tasakaal, st teatav vorm koosneb reeglipäraselt üksteise suhtes asetsevaist geomeetriliselt ja füüsiliselt võrdseist osadest.
Sümmeetrias säilib osade vahemaa, nurk, suurus ja kuju.

Termin pärineb kreeka keele algest. Sõnaga sümmeetria on läbi aegade seostunud mõisted — tasakaal, ilu, tõde, hea. Sümmeetria ei seostunud mitte ainult nende positiivsete mõistetega, vaid sellest sai täiuslikkuse otsingu sümbol. Klassikaline inimkehas ja laiendatult ka universumis esineva sümmeetria näide on allolev Leonardo Da Vinci joonsistus aastast 1487. Tavaelus on sümmeetria tähenduseks pigem lihtsalt peegeldus nähtusest enesest, vaatlusest lähtuvalt — geomeetriliste kujundite pööramise jne jälgimine; võrdsus.


/*http://en.wikipedia.org/wiki/File:Da_Vinci_Vitruve_Luc_Viatour.jpg*/



Sümmeetria nähted pinnal

Sümmeetria on kõikjal meie ümber. Inimesel on arenenud sümmeetriatunnetus. Sümmeetriat kui nähtust hakati teoreetiliselt uurima võrdlemisi hilja — umbes 19. sajandi keskpaiku, mis on üllatav, sest kunstis on sümmeetriat kasutatud kõige esimestest teadaolevatest leidudest peale ning sellise leidlikkuse ja fantaasiaküllusega, et näiteks islami ornamendi sümmeetria kõiki seoseid ka harjunud silm niipea ei avasta. Sümmeetria vastand on asümmeetria — mittevõrdmõõdulisus, sümmeetria puudumine.
Sümmeetria liigid (matemaatiliselt väljendades tehted):

1 Keskpunktist asetsevad osad on võrdsed — kattuvusvõrdsus, osad kattuvad, peegeldus — peegeldus tasandilt.
2 Pööramine ümber telje
3 Translatsioon e nihutamine mööda sirgjoont
4 Libisev peegeldus

1 Peegeldus

2 Pööramine ümber telje

3 Translatsioon

4 Libisev peegeldus


 

Kujunduses kasutatud sümmeetrilise logo muutused alates aastast 1900 kuni tänapäevani.



 



 

See tekst on näide translatiivsest sümmeetriast.

     See tekst on näide translatiivsest sümmeetriast.

           See tekst on näide translatiivsest sümmeetriast.

 

Looduses esinev sümmeetria on meile tuttav. Elavat loodust (linnud, imetajad, kalad) iseloomustab peegelsümmeetria. Inimkeha ülesehitus on sümmeetriline, sama liblikatel, putukatel — parem ja vasak pool on sümmeetrilised. Palju kunstiteostes kasutatud sümmeetriast on lähtunud looduse jälgimisest (nagu Shelli logogi). Tihti on ehitised sümmeetriliselt kujundatud — see tuleneb tehnilistest põhjustest, samas — range sümmeetria sobib ehitistele, milles peab esile tulema ülev ja sundimatu rahu, igavikulisus ning suurepärasus. Need omadused on põhjuseks, miks leiame sümmeetriat religioossetes sümbolites ja ornamendi põhiosana.

/*http://www.flickr.com/photos/mossaiq/1322966067*/


Hispaania üks suurim vaatamisväärsus 14. sajandist, Islami arhitektuuri pärl — Alhambra kindlus-loss, mis hämmastab oma rikkalikult kaunistatud freskode, reljeefide ja kipspitsidega, on muljetavaldav oma sümmeetriliste ornamentide poolest. Palee hoonetes leidub sümmeetrianäiteid tasapinnalisest peegeldusest keerukate kombinatsioonideni.


Sümmeetriline tasakaal lehekülje vormindamisel

Sümmeetriline tasakaal on sobiv süsteemsete, rangete ja selgust nõudvate tekstide puhul. See on kindel ja selge viis sõnumi edasiandmiseks. Selline kujundus on korrektne, olenevalt fondist ja värvilahendusest võib see olla ka elegantne ja rahulikkust, isegi ülevust sisendav.

/*http://desktoppub.about.com/od/designprinciples/l/aa_balance1.htm*/


Vertikaalne sümmeetria ja horisontaalne sümmeetria.

 

/*http://desktoppub.about.com/od/designprinciples/l/aa_balance1.htm*/

Vertikaalne sümmeetria on saavutatud erinevat värvi kujutise peegeldusega. Ka tekst, mis on joondatud keskteljele, järgib värvimuudatusi. Selgelt vormiline tasakaal.

 


 

— Vaata sulle kättesaadavaid ajalehti ja ajakirju. Kui palju märkad kujunduses sümmeetrilist tasakaalu või ka täiesti puhtalt sümmeetriale üles ehitatud tasakaalu?
— Kas leiad lehest logosid, mille kujunduse aluseks on sümmeetria? Osaliselt või ka tervikkujunduses.
— Kuidas on sümmeetria saavutatud — peegeldus, pööramine telje ümber, nihutamine? Või kasutatakse sümmeetriale sarnaseid meetodeid?