2 Disainil on eesmärk
Instruktisoonid, juhendid, infoteave, sõiduplaanid, ametlikud kirjad, teated. Iga päev kogume infot kas paberilt, tabloodelt või arvutist.
Mõnikord ei pane tähelegi, et info kohale jõudis, lihtsalt tegutseme edasi vastavalt saadud juhisele. Tegemist oli hästidisainitud kergelt kasutatava sõnumiga.
|
|
Võib juhtuda ka vastupidi – loeme teksti enne viis korda läbi, kui julgeme pistiku elektrivõrku lülitada, ja teeme seda pärast viiendat korda ikkagi väriseva käega; vaatame sõiduplaani ja ei ole kindlad, kas buss ka täna väljub ja mitu tilka tohib vanaema seerumit võtta? Külasta teda, sest telefoni teel seda imepeent trükikirja vanainimese jaoks suuremaks ei räägi;
võõras linnas autode signaalid enese taga kannatab kuidagi ära, infograafika puudumist või halvasti paigutamist, kujundamist kiruvad enamasti turistid... meie külalised.
Halvasti kujundatud tekstid ja dokumendid tekitavad meis pettumust, jõuetust ja pahameelt, rääkimata ebaefektiivsest ajakasutusest ja sellest, mida me vastasel juhul korda võinuks saata.
Visuaalsel informatsioonil, dokumentidest teeviidani, on meie elus vahel määrav roll: me kas jõuame õigeks ajaks sihtpunkti või ei;)
Ometi arvatakse tihti, et sedaliiki asjade kujundamisega saab hakkama igaüks ja puhtalt intuitsioonist lähtudes või siis isiklikule kogemusele toetudes.
Iga konkreetset kujundust võib kasutada kolmel viisil:
- identifitseerimiseks: öelda, mis on mis või kust kohast see miski pärineb. Siia võib paigutada
näiteks sildid, lipud, vapid, firmade logod, pakendite sildid.
- teavitamiseks ja juhendamiseks, erialakeeles infograafikaks (information design): näidata, milline on ühe asja suhe teisega vastavalt selle suunale,
asendile ja suurusele (kaardid, diagrammid, viidad).
- esitlemiseks ja levitamiseks (plakatid, reklaamid): haarata vaataja tähelepanu ja esitada meeldejääv sõnum.
Need on graafilise disaini kolm peamist funktsiooni, mis on sajandite vältel püsinud muutumatuna kui ladina tähestik.
|
|
|
Identifitseerimine. Prantsusmaa konstaabel Bertrand Du Guesclin vapi, kiivri ja sulgedega.
Illustratsioon aastast 1830
| Teavitamine. Asjade skeem: Jumal ja inglid, taevalaotus, Saturn, Jupiter, Marss,
Päike, Merkuur, Veenus, Kuu, Tuli, Õhk, Maa ja Vesi. Puulõige aastast 1475 | Esitlemine ja levitamine. Alphonse Mucha. Jobi sigaretipaberite plakat. 1898
|

|