There is an Estonian in every port in the world

University of Tartu Library

-

2020

21.10.2020

Tartu Ülikooli raamatukogus saab vaadata kunstniku ja Kõrgema Kunstikooli Pallas professori Anne Rudanovski näitust “Eestlase varjuks maailmas”, kus on üleval fotod tema 2019. aasta ümbermaailmareisilt. Igas riigis, kuhu Rudanovski oma reisil sattus, jälgis ta ühe eestlase tegemisi tunni või päeva jooksul ning dokumenteeris selle fotoseeriana.

“Mind huvitas, kas ja kuidas kohalik kultuur ja elukorraldus inimesi mõjutavad,” rääkis Rudanovski. ”Olen väga tänulik, et mul õnnestus isiklikult kohtuda 11 eestlasega piiri taga, nad nõustusid projektis osalema ning lubasid end fotokaameraga jälgida.” Lisaks võõrsil elevate eestlaste fotodele on näitusel väljas ka neid ümbritsevat olustikku ja kohalikku elu kujutavad fotod.

Rudanovski alustas oma reisi 2019. aasta veebruaris Lätist ning jõudis läbi Iisraeli, Egiptuse, India, Nepaali, Indoneesia, Austraalia, Hiina, Korea, Jaapani, Vietnami, Kambodža ja Tai Mehhikosse. Kuus kuud kestnud reisi pikemad peatused olid 13 riigis, lisaks veel lühemad – mõnetunnised kuni päevased - peatumised Küproses, Singapuris, Türgis, Malaisias, Taiwanis, USAs, kokku 18 riiki.

“Reisil olles ja võõrsile elama minnes ületad pidevalt piire,” tõdes Rudanovski. “Esimesed piirid on geograafilised, neile järgnevad nähtamatud piirid, mille tähisteks on keel, kombed, elukorraldus, kohalik kord või näiv kaos. Arusaamine, et sa ei saa millestki aru. Eestlase kohtamine kaugel maal on nagu soe taaskohtumine sugulasega Hiiumaa praamil.”

Näitus on osa kirjandusfestivali Prima Vista tänavusest kunstiprogrammist.

Edith Hermann
Prima Vista kunstiprogrammi kuraator

https://utlib.ut.ee/anne-rudanovski-fotonaitus-tutvustab-eestlaste-elu-erinevates-kohtades-ule-maailma